W sobotnie południe - 11.11.2017 r. - w strzegomskiej Bazylice Mniejszej odbyły uroczystości religijno-patriotyczne związane z obchodami 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki, zaś honorową asystę Wojska Polskiego sprawowali żołnierze z 10. Brygady Logistycznej w Opolu. Biskup Ignacy w swojej homilii odniósł się głównie do problematyki związanej z patriotyzmem - jego kultywowaniem w wolnej i niepodległej Polsce oraz współczesnymi zagrożeniami patriotyzmu ze strony różnych nurtów filozoficznych oraz współczesnych totalitaryzmów - szczególnie tych XX-wiecznych.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy tej podniosłej uroczystości, w pięknym pochodzie ulicami Strzegomia, udali się na skwer przy pomniku Ignacego J. Paderewskiego, obok gmachu Strzegomskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się druga część manifestacji patriotycznej -  okolicznościowe przemówienie burmistrza Strzegomia, uroczysty Apel Pamięci, a po nim salwa honorowa.

Ostatnim punktem sobotnich obchodów było złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Ignacego J. Paderewskiego przez licznie przybyłe delegacje: samorządowców, instytucji, stowarzyszeń, przedstawicieli placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, w tym również przez uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wraz z panią dyrektor Beatą Jankiewicz.

Podczas sobotniej uroczystości poczet sztandarowy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie reprezentowali uczniowie: Sebastian Bohonos, Wiktoria Guzera, Wioletta Kardynał, Michał Siedlecki, Aleksandra Sypko i Małgorzata Szczepny, zaś opiekę nad uczniami sprawował nauczyciel - Tomasz Dziurla.