b1.jpg

W piątek - 5 maja 2017 r. - grupa gimnazjalistów w Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie realizująca projekt pn. „Pielęgnuj drzewa, a wydadzą owoce, czyli jak dbać o historię rodziny i własnego regionu" w składzie: Zuzanna Kawiak, Zofia Malinowska, Amelia Grabowiec oraz Robert Kobyłczyk, spotkała się w Bibliotece Publicznej w Strzegomiu z pasjonatem historii - panem Markiem Żubrydem, w celu zgromadzenia informacji o strzegomskich kronikach oraz tajnikach kronikarstwa.

Uczniowie bardzo miło wspominają całą rozmowę i postanowili podzielić się  swoją nowo zdobytą wiedzą.

Głównym tematem rozmowy była historia Strzegomia spisana przez kronikarzy. Okazuje się, że nasze miasto było już w średniowieczu jednym z najbogatszych miast na Dolnym Śląsku. Jego podwójne mury chroniły miasto aż do wojny trzydziestoletniej, która niestety doszczętnie spustoszyła Dolny Śląsk. Szczególnie pożądanymi strzegomskimi produktami było sukno oraz piwo. Podczas, gdy cena sukna strzegomskiego była najwyższa na całym Śląsku, piwo serwowane było nawet na stołach papieskich.

Pan Marek opowiadał o trudnościach na jakie można napotkać podczas tłumaczenia kronik na język polski. Większość kronik spisana była w staroniemieckim języku, w którym pewne sformułowania dzisiaj już nie istnieją. Ponadto należało zwracać uwagę na to, w jakim okresie spisywane były wydarzenia i kto wówczas panował na danym terenie, ponieważ miało to wpływ na wyrażane przez kronikarza opinie, który często nie chciał się narażać swojemu zwierzchnikowi lub po prostu chciał mu się przypodobać.

Pod koniec spotkania pan Żubryd pokazał uczniom zgromadzone dotychczas kroniki, w których mogli odnaleźć wydarzenia z interesujących ich lat. Zainteresowały ich przede wszystkim artykuły dotyczące Jaroszowa, których - o dziwo - mało tego, że nie brakowało, to stanowiły naprawdę dużą ich część .

W 2014 r. została wydana, przetłumaczona przez pana Marka, „Kronika miasta Strzegomia od czasów najdawniejszych do roku 1889”, której autorem był Julius Filla. W opinii naszego gościa jest to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł mówiących o historii miasta. Zachęcamy do lektury!

W imieniu grupy projektowej bardzo dziękujemy panu Markowi Żubrydowi za spotkanie, poświęcony czas i przekazanie  swojej wiedzy.