Ta zabawa wydaję się prosta, ale wymaga od dziecka ogromnego skupienia uwagi i bardzo precyzyjnych ruchów. Nasze maluchy z Akademii Przedszkolaka spisały się doskonale.

Mimo, że nieme pianinka brzmią bardzo muzycznie, to jednak bawiąc się nimi rozwijamy koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową dzieci, która już niedługo przyda się im bardzo. Wiadomo - nauka pisania to bardzo trudna sztuka, takie ćwiczenia więc przydadzą się naszym pociechom na pewno.

Palce odgrywają bardzo ważna rolę w naszym życiu, a ich usprawnianie w okresie dzieciństwa ułatwi dzieciom start w szkole. Koordynacja wzrokowo-ruchowa cechuje się przede wszystkim tym, że dziecko powinno mieć zharmonizowaną pracę ruchów gałek ocznych z ruchami całego ciała, w tym rąk. Koordynacja wzrokowo-ruchowa kształtuje się w całościowym rozwoju psychomotorycznym dziecka i nie jest czynnikiem wrodzonym. Dlatego też ważne jest, aby od najmłodszych lat dziecko było stymulowane do wszelkiego rodzaju zabaw.

Wykonanie niemego pianinka jest bardzo proste: na prostokątnym kartoniku naklejamy kolorowe „klawisze” z pociętych gąbek, w dwóch rzędach (odbicie lustrzane).

Do każdego koloru przyporządkowujemy odpowiedni palec; i tak palec mały – żółty, serdeczny – niebieski, zielony – środkowy, wskazujący – kolor pomarańczowy i czerwony dla kciuka. Kiedy dziecko zrozumie zasady „uderzania w klawisze” pokazujemy mu tylko kolor, np.: kredkę w kolorze czerwonym, co jest jednoznaczne z uderzeniem kciukami w czerwona gąbeczkę.

Jeszcze nie raz będziemy się tak bawić.