W ramach projektu edukacyjnego „ Z ekologią na ty – zrób coś z niczego” gimnazjalistki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie 15 maja 2017 r. zorganizowały zajęcia dla najmłodszych uczniów szkoły promujące ekologię.

Dzięki wsparciu dyrekcji szkoły i nauczycieli, gimnazjalistki – Wioletta Kardynał, Wiktoria Guzera, Katarzyna Wilczak i Sandra Guzera – przygotowały pokaz prawidłowego postępowania z odpadami. Wykonały plakaty z hasłami, które podczas zajęć skandowały dzieci, a brzmiały one: „Użyj nogi albo ręki żeby gnieść plastikowe butelki”, „Młody Człowieku, pokaż jaki jesteś Eko WIELKI - zanim wyrzucisz - wypłucz słoiki i butelki” i „By popsuć zabawę wiatrowi, zawiąż na supełek woreczek foliowy”. Działania były skierowane głównie do najmłodszych dzieci od kl. 0 do 3 SP, bo już od dawna wiadomo, że należy zmieniać nawyki prawidłowego segregowania odpadów od dzieciństwa.

Po zakończeniu zajęć w szkole, dzieci zostały zaproszone na podwórko szkolne, gdzie układały kwiatki z plastikowych nakrętek PET. W ciągu kilkunastu minut, podwórko szkolne zamieniło się w „kolorową łąkę” z nakrętek. Pomysł ten spodobał się dzieciom, które doskonale bawiły się przy tworzeniu „czegoś z niczego”. Jak się później okazało, również starsi uczniowie przyłączyli się do tego happeningu.

Warto wspomnieć, że już od wielu lat w jaroszowskiej szkole są zbierane przez uczniów i ich rodziców nakrętki PET dla fundacji zajmujących się wspieraniem dzieci niepełnosprawnych. Rankingi eko - zbiórek (również makulatury i zużytych baterii) są zamieszczane w gazetce szkolnej „Jarozetka”, którą można przeczytać na stronie www. zspjaroszow.pl.