W dniu 26.04.2017 r. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbył się finał II Diecezjalnego Konkursu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen pn. „KL GROSS-ROSEN (1940–1945) OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

Konkurs został zorganizowany przez ks. prałata Marka Babuśkę - wizytatora katechetycznego dekanatu strzegomskiego, zespół katechetów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników Muzeum Gross-Rosen. Przebiegał on w trzech kategoriach: wiedzy, plastycznej i multimedialnej, obejmując swym zasięgiem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu diecezji świdnickiej (ponad 30 placówek oświatowych).

Uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie znalazły się w gronie najlepszych uczestników - Zuzanna Kawiak (z klasy II gimnazjum) zajęła II miejsce w konkursie wiedzy, zaś Zofia Malinowska (z klasy II gimnazjum) III miejsce w konkursie multimedialnym. Do konkursu finalistki przygotowywały się pod czujnym okiem pana Tomasza Dziurli.

W kategorii plastycznej brali udział uczniowie z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej, natomiast młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miała możliwość wykazania się wiedzą o byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen i umiejętnościami informatycznymi, przygotowując prezentacje multimedialne.

Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą dotyczącą historii byłego obozu, a w pracach plastycznych i multimedialnych można było dostrzec ogromny wachlarz inwencji twórczej w przedstawianiu tematyki konkursowej.

Zmagania konkursowe wyłoniły łącznie 18. laureatów z poszczególnych kategorii tematycznych i wiekowych. Finaliści otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody z rąk: ks. Damiana Mroczkowskiego - diecezjalnego wizytatora katechetycznego oraz pani Grażyny Choptiany - kierownika działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen.

Naszym laureatkom serdecznie gratulujemy, a opiekunowi dziękujemy za włożony wkład pracy w przygotowanie młodzieży do tego konkursu, który stał się „bardzo cenną lekcją historii i patriotyzmu".