Z inicjatywy Burmistrza Strzegomia Pana Zbigniewa Suchyty - 23 stycznia 2017 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaroszowie została zorganizowana debata gimnazjalistów z Burmistrzem i jego zastępcą - Panem Wiesławem Witkowskim.

W spotkaniu wzięli udział również dyrektor ZSP w Jaroszowie p. Beata Jankiewicz, radni p. Krystyna Lewicka i p. Zbigniew Miłek, wicedyrektor p. Violetta Posłuszna-Koziałkowska, nauczyciel WOS-u p. Bronisława Czapla oraz nauczyciele p. Dorota Mielcarek, p. Dorota Burzyńska i p. Katarzyna Adamska.

Tematem debaty była edukacja samorządowa. Prowadziły ją radne Młodzieżowej Rady Miejskiej - Wioletta Kardynał - uczennica klasy II oraz Wiktoria Łobodziec – uczennica klasy III.

Na wstępie, w formie krótkiej prezentacji prowadzące przedstawiły działania gminy, które wpłynęły na poprawę warunków edukacyjnych uczniów jaroszowskich placówek.

Przygotowując się do debaty uczniowie klasy III, w ramach lekcji WOS-u, zapoznali się z funkcjonowaniem samorządu gminnego, szczegółowo omówili zadania i działania prowadzone w naszej gminie. Efekty swojej pracy przedstawili na plakatach, które zaprezentowali podczas debaty. Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała gazetkę tematyczną oraz wypracowała pytania, które zostały zadane burmistrzowi. Również rodzice, podczas ostatnich zebrań klasowych, spisali swoje pytania i z nimi również zostali zapoznani włodarze. Pytania dotyczyły m. in. inwestycji przewidzianych na najbliższe lata, remontu chodników, budowy budynku wielofunkcyjnego, dowozu bezpłatnych na basen, lodowisko do hali sportowej.

Pan Zbigniew Suchyta oraz  pan Wiesław Witkowski szczegółowo odpowiadali na wszystkie pytania gimnazjalistów. Młodzież dowiedziała się, że w tym roku zakończy się budowa przyszkolnego basenu krytego „Delfinek” w Strzegomiu, rozpocznie się budowa budynku wielofunkcyjnego w Jaroszowie, która zakończy w roku 2018. W tym roku zostanie także przeprowadzona termomodernizacja naszego przedszkola.

Poza tym pan Burmistrz zapewnił, że dojazd na lodowisko, basen oraz halę sportową w ramach lekcji W-F będzie bezpłatny dla naszych uczniów.

Na zakończenie uczennice prowadzące debatę podziękowały Panu Burmistrzowi za dbałość o rozwój naszej gminy.

Ta debata to było dla naszej młodzieży ważne spotkanie. Ich głos został wysłuchany. Przyczyniło się to do kształtowania postawy obywatelskiej naszych uczniów. Zainteresowali się sprawami społeczności lokalnej. Pozwoli to na większy ich udział w życiu społecznym i publicznym teraz i w przyszłości.