W Akademii Przedszkolaka w ramach edukacji teatralnej została przygotowana zabawa tematyczna czyli teatralne warsztaty dla najmłodszych.

Dzieci chętnie przyjmują wybrane przez siebie role. Nasza sala w kilka chwil zmieniła się w przychodnię zdrowia - jest gabinet lekarski, jest też poczekalnia z wieloma chorymi, pani doktor i pielęgniarz czekają na pacjentów i… zaczyna się doskonała zabawa. Toczą się dialogi, pani doktor „bada”, „diagnozuje” i udziela porad. Role zmieniają się kilkakrotnie tak, by wszyscy mogli wcielić się w różne role.

Niby zwykła zabawa, a jakie zaangażowanie. Odgrywanie takich scenek zaobserwowanych w życiu to wspaniały moment uspołecznienia dzieci. Bogata wyobraźnia pozwala dzieciom na dokładne udawanie wykonywania pewnych, charakterystycznych dla danej roli czynności. Najistotniejszą cechą tej zabawy jest jej temat, dzieci bawią się w coś: dom, sklep, lekarza, szkołę. U najmłodszych dzieci często tematyka ogranicza się do jednego elementu, np. bycia chorym.

Ważnym składnikiem zabaw tematycznych są wypowiedzi słowne dziecka. Dziecko prowadzi często monologi lub dialogi. Zabawy tego typu są bardzo ważne dla jego rozwoju, gdyż scalają wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne.