Dnia - 15 grudnia 2016 r. - w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaroszowie, w ramach realizacji projektu „Trzymaj formę”, odbyła się debata w temacie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

W debacie wzięli udział przedstawiciele klas IV – VI SP. Całą debatę poprowadziła pani Violetta Posłuszna - Koziałkowska, a zajęciom przyglądała się oraz brała czynny udziałw debacie pani Małgorzata Kruk przedstawicielka  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

Pierwszym zadaniem podjętym podczas debaty było znalezienie odpowiedzi na pytania: jak w szkole w Jaroszowie wyglądają lekcje wychowania fizycznego, co się w nich uczniom podoba, a co chcieliby zmienić. Na pytanie:„co jest dobrego w lekcjach wychowania fizycznego” uczniowie udzielili następujących odpowiedzi: ćwiczenia fizyczne, dużo gier, granie w siatkówkę, współpraca, zabawa, granie w koszykówkę i w piłkę ręczną, biegi, miła atmosfera, pani jest uśmiechnięta i ma ciekawe pomysły na zabawę. Natomiast, na pytanie, co uczniowie chcieliby zmienić? Ciekawe jest to, że wszystko im się podoba. W swojej pracy podkreślili, że chcieliby po prostu więcej lekcji WF, ćwiczeń, zabaw, spacerów, wyjazdów na łyżwy, więcej gimnastyki, ogólnie ujmując - więcej ruchu.

W kolejnym zadaniu, uczniowie zmierzyli się z niełatwą tematyką roli aktywności fizycznej w życiu człowieka. W grupach musieli odpowiedzieć na pytanie: jakie są korzyści z uprawiania aktywności fizycznej oraz co spotyka człowieka, gdy tej aktywności nie ma. Grupy poradziły sobie z tym zadaniem wyśmienicie. Dyskusje w grupach dały następujące wnioski:

- KORZYŚCI: zdrowie, kondycja, wysportowana sylwetka, więcej możliwości, uśmiech, siła, wytrzymałość, radość;

- SKUTKI UJEMNE: otyłość, problemy zdrowotne, słaba kondycja, zmęczenie, zły nastrój, choroby, stres, brak znajomych, smutek.

W wyniku podjętych zadań na debacie powstał Sportowy Okrągły Stół, pełen pomysłów na aktywność, kolorowy i bardzo sugestywny, niosący przesłanie, aby zdrowo się odżywiać,

Praca w grupach pokazała jak duża jest świadomość uczniów w Jaroszowie w temacie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Uczniowie doskonale wiedzą, że aktywny styl życia jest jedynym słusznym wyborem, co również podkreśliła pani Małgorzata Kruk podsumowując pracę uczniów i ich zaangażowanie.