W tym roku szkolnym, w ramach realizacji projektu „Bezpieczna +” uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W projekcie brali udział również uczniowie klas 1-3 SP. Dzieci dowiedziały się, czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna oraz jakie zasady bezpieczeństwa, obowiązują podczas jej udzielania. Zapoznali się również ze sposobami rozpoznawania stanu przytomności u człowieka i kolejnością działań w tzw. „łańcuchu przeżycia”.

Wydawało się, że trudność może sprawić ćwiczenie resuscytacji. Okazało się jednak, że uczniowie doskonale sobie poradzili z tym zadaniem.

Ćwiczenia z fantomem były atrakcją tych warsztatów, a w ich trakcie wyłoniono najlepszych ratowników. W klasach trzecich byli to: Jakub Hordyński i Krzysztof Supranowicz, a w klasach drugich: Monika Kość i Łucja Kołodziej.

Ogromną wiedzą i determinacją w ratowaniu pana fantoma w klasie pierwszej wykazał się Aleksander Łabędzki.

Dzieci powinny również wiedzieć już, jak postąpić z kolegą w razie omdlenia czy  krwawienia z nosa i jakich udzielić informacji podczas telefonicznego zgłaszania  wypadku. Mali ratownicy ćwiczyli swoje umiejętności pod okiem starszych kolegów z gimnazjum, pani Agnieszki Nowackiej – nauczycielki przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz wychowawców klas.