baner4.jpg

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie po raz kolejny uczcili to święto organizując Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej, ponieważ to właśnie pieśni patriotyczne towarzyszyły naszym przodkom w ważnych historycznie czasach, a współczesne pieśni przypominają o naszej tożsamości i dziejach.

Klasa III gimnazjum zaśpiewała pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż” - polską pieśń wojskową i patriotyczną powstałą około 1914 roku. Klasa I i III b SP zaśpiewały pieśń: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. „Mury” Jacka  Kaczmarskiego wykonała klasa II gimnazjum. Natomiast w wykonaniu klasy II a SP wysłuchaliśmy pieśni „Jak długo w sercach naszych”. Ta pieśń powstała prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Tekst przerobiono podczas Powstań Śląskich. Szczególnie była popularna w 1921 roku. Gimnazjaliści z kl. I odśpiewali „Rotę”, która pierwotnie była wierszem napisanym w 1908 r. przez Marię Konopnicką. Później wiersz stał się pieśnią. Wiersz napisano pod wpływem oburzenia na prześladowania polskości w zaborze pruskim. „Rota” i „Mazurek Dąbrowskiego” były w 1927 roku kandydatami do hymnu polskiego. „Jesteśmy Polką i Polakiem” - to pieśń przeznaczona dla młodych obywateli, ma uświadamiać nam kim jesteśmy i że należy poznawać swoją ojczyznę. W podróż po zakątkach Polski zaprosiła nas klasa II b SP. „Niepodległość” - to współczesna pieśń nawiązująca do historii, patriotyzmu i cech narodu polskiego i umiłowania do wolności  - wykonali ją szóstoklasiści. Klasa IV zaśpiewała jedną z najbardziej znanych i popularnych pieśni: „Przybyli ułani”. Ta polska pieśń wojskowa napisana w 1914, zyskała popularność, będąc śpiewaną najpierw przez ułanów w okresie I wojny światowej, a następnie w czasach międzywojennych i współczesnych. Dzisiaj śpiewamy ją w wersji skróconej. W pierwotnej wersji opisywała szlak bojowy ułanów. „Ojczyzno ma” - pieśń napisana w latach 80-tych, to nieoficjalny hymn solidarnościowej Polski. Mówiono o niej, że była pieśnią dającą nadzieję. Tę pieśń usłyszeliśmy w wykonaniu klasy III a SP. Na koniec piątoklasiści wykonali pieśń pt. „Polska flaga”, która przypomniała o polskich symbolach narodowych i ich znaczeniu.

11 listopada - kończy się I wojna światowa, Polacy po 123 latach życia pod zaborami stają się narodem niepodległym. Na czele odradzającego się państwa staje Józef Piłsudski – polski działacz społeczny i niepodległościowy, polityk ale przede wszystkim żołnierz i patriota, który nie tylko marzył o wolnej Polsce, ale dążył do jej niepodległości.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju. Dzień niepodległości to dzień szczególny. Wtedy o swoim państwie mówimy – Ojczyzna.

Ale podkreślmy, wyraz ojczyzna nie powinien być dla nas pustym, choć pięknie brzmiącym słowem - winien przede wszystkim oznaczać wartości, które są istotne dla naszego - wspólnego - społecznego życia. Nie wystarczy dużo i pięknie mówić o przeszłości, o czynach Polaków - trzeba jeszcze dać świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne.

To my - młode pokolenie uczymy się dzisiaj tych wartości w domu i w szkole, a za kilka lat będziemy  wdrażać je w życie.

„Patriotyzm - przywiązanie i miłość do Ojczyzny, jedność i solidarność z własnym narodem, to szacunek dla innych narodów i ich praw. W życiu codziennym to pracowitość, rzetelność, obowiązkowość.