W tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaroszowie skupiliśmy się na rozległym teranie zielonym w północno-zachodniej części Jaroszowa, na którym będzie rozgrywany IV Jaroszowski Marszobieg Przełajowy.

Przed rozpoczęciem akcji nauczycielki - Dorota Mielcarek i Dorota Burzyńska zorganizowały zbiórkę uczestników i zapoznały ich z zasadami bezpieczeństwa i higieny w czasie trwania akcji. Zwrócono szczególną uwagę na zasady zbierania przedmiotów ostrych typu: szkło, otwarte puszki oraz opakowania po środkach chemicznych i spożywczych. Uczniowie zostali zaopatrzeni w rękawice ochronne oraz bardzo mocne worki. Przed rozpoczęciem akcji mieliśmy nadzieję, że w terenie zielonym, rolno-rekreacyjnym zbierzemy bardzo niewielkie ilości śmieci. Niestety! Stan środowiska okazał się katastrofalny. Z tego, co zebrali uczniowie można było założyć ,,magazyn rzeczy znalezionych”. W tym magazynie znalazłyby się takie rzeczy jak: zderzak od samochodu, dywan, krzesło, manekiny na ubrania - sztuk kilka, duży dmuchany basen koloru niebieskiego i wiele innych atrakcji.

Wniosek jest taki: nasze społeczeństwo nie zdaje sobie  sprawy, że środowisko przyrodnicze to nasze wspólne dobro, o które trzeba dbać ze szczególną troską. Nie wiemy, jak nazwać tych, którzy świadomie brudzą i niszczą  swoje  otoczenie. Edukacja ekologiczna i dobre wychowanie to nadal są sprawy ważne, którym należy poświęcić czas i uwagę.