baner2.jpg

W dniach 19-20 września 2016 r. 43 uczniów z klas IV-VI z zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wzięło udział w wycieczce do CEEiK „Salamandra" w Myśliborzu.

Wyjazd przede wszystkim był nastawiony na edukację. Dzieci podczas dwóch dni wycieczki uczestniczyły w warsztatach  organizowanych przez Centrum Edukacji.

Zajęcia w pierwszym dniu odbyły się w 3 blokach:

1. Mydło - otrzymywanie i własności.

Podczas tych zajęć uczniowie mieli możliwość pracy w doskonale wyposażonej pracowni - laboratorium. Podczas produkcji mydełek posługiwały się sprzętem laboratoryjnym. Ważyły i topiły glicerynę, a następnie nadawały barwę i ozdobne dodatki własnoręcznie produkowanemu mydełku.

2.  Mieszkańcy naszej rzeki, łowienie i obserwacje mikroskopowe bezkręgowców.

Podczas tych zajęć uczniowie pracowali w  grupach trzyosobowych. Zajęcia rozpoczęły się od poławiania w potoku Jawornik organizmów wodnych. Po powrocie do  pracowni, posługując się mikroskopami oglądały i rozpoznawały złowione okazy. Wszystkie organizmy po zakończonych obserwacjach powróciły do swojego naturalnego  środowiska.

3.   Lepienie z gliny.

Największą atrakcją tych zajęć było lepienie w glinie. Dzieci mogły uwolnić swój twórczy potencjał, pobudzić wyobraźnię oraz poprzez pracę własnych rąk stworzyć rzeczy użytkowe i artystyczne. Uczniowie lepili naczynia w kształcie miseczek oraz zdobili je według własnego pomysłu.

Drugi dzień, dzięki pięknej i słonecznej pogodzie, wycieczkowicze spędzili w terenie. Udali się na spacer na Wzgórze Rataj, gdzie mogli podziwiać relikty wulkanizmu w postaci słynnych „Organów Myśliborskich”. W drodze powrotnej prowadzili pomiary dendrologiczne drzew. Określali wiek drzew na podstawie pomiaru obwodów oraz rozpoznawali  gatunki drzew.

Uczestnicy wyjazdu wrócili do domu wyposażeni nie tylko w nowe umiejętności, ale również z pięknymi glicerynowymi mydełkami. Na odbiór glinianych miseczek trzeba jeszcze poczekać.

Czas spędzony w „Salamadrze" okazał się kolejny raz bardzo przyjemny i pożyteczny. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni z miłymi wspomnieniami i pięknymi wytworami rękodzielniczymi.

Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli wychowawcy: Bronisława Czapla, Zbigniew Miłek i Dorota Burzyńska.