baner5.jpg

W miniony piątek 16.09.2016 r. rozpoczęły się gminne obchody związane z "XIII Spotkaniem Religijno-Patriotycznym w Rusku". Uczestnicy tej podniosłej uroczystości przybyli na salę gimnastyczną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, aby o godz. 11.00 wziąć udział w kolejnym sympozjum popularno-naukowym nt "Obozu Pracy Więźniów w Jaroszowie-Rusku", przygotowanym przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp Ignacy Dec - Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia.

W imieniu Organizatorów przybyłych gości i wszystkich uczestników powitała pani Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Podczas tegorocznego sympozjum uczestnicy mogli wysłuchać kilku wierszy - autorstwa pana Tadeusza Kazimierza Mroza - deklamowanych przez młodzież z jaroszowskiego gimnazjum. Sympozjum składało się z trzech części:

1. W pierwszej części uczestnicy sympozjum zostali zapoznani z projektem edukacyjnym pt. "Oto nasza historia" - historia Obozu Pracy Więźniów w Rusku, zrealizowanym przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w poprzednim roku szkolnym.

2. W części drugiej został wygłoszony referat naukowy pt. "Przemilczane zbrodnie. Stalinowskie represje wobec Polaków", przygotowany przez Panią Monikę Mikuczewską - pracownika edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

3. W ostatniej części sympozjum miało miejsce wystąpienie Pana Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku, który wyraził swoje wrażenia i wspomnienia związane z pobytem w OPW w Rusku w latach 50-tych minionego wieku. Po wystąpieniu pana Mroza głos w dyskusji zabrali: pan Roman Asynger - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu, pani Monika Mikuczewska – pracownik IPN-u, pan Ryszard Rossa – były Burmistrz Strzegomia oraz pani Beata Jankiewicz ­– Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, która w imieniu Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej ZSP w Jaroszowie uhonorowała tytułem Przyjaciela Szkoły pana Tadeusza Mroza. W sympozjum uczestniczyła także pani Małgorzata Sandecka – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz delegacje uczniów wraz z nauczycielami: z Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, z Zespołu Szkół w Strzegomiu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

Główne obchody związane z „XIII Spotkaniem Religijno-Patriotycznym”, odbyły się w niedzielę 18.09.2016 r. w kościele w Rusku. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.30 Mszą Świętą, której przewodniczył JE ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki.

Po Mszy św. nastąpiło procesyjne przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową, upamiętniającą katorżniczą pracę więźniów. Po modlitwie za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy oraz po przemówieniach zaproszonych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty.

W uroczystości wzięli udział m. in.: pani Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, pan Wiesław Kilian - senator RP, pan Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, pan Marek Zywer - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego, członkowie Rady Powiatu, pan Tomasz Marczak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, pan Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież i dzieci ze szkół z terenu gminy Strzegom, poczty sztandarowe, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, członkowie „AK”, „Jaworzniacy”, sołtysi wsi, żołnierze Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie reprezentowała pani dyrektor Beata Jankiewicz oraz uczniowie pełniący honorową służbę w obu pocztach sztandarowych pod opieką pana Waldemara Abrama.