Już po raz czwarty, uczniowie oraz nauczyciele poloniści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” promującej czytelnictwo i dorobek literatury polskiej.

W tegorocznej edycji czytane było dzieło Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”, ponieważ w tym roku Sejm i Senat, ustanowiły go rokiem właśnie Henryka Sienkiewicza, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. Akcja odbywała się pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy.

W Jaroszowie - 5 i 6 września 2016 r. - zorganizowano cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów z klas 4-6 SP i 1-3 GIM. Podczas lekcji prezentowany były nie tylko materiały promujące „Narodowe Czytanie” umieszczone na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, ale także prezentacja multimedialna dot. najważniejszych faktów z życia i twórczości noblisty. Podczas krótkiego quizu została sprawdzona wiedza uczniów dot. pisarza. Dla wszystkich uczniów była to okazja do zdobycia pierwszych ocen w nowym roku szkolnym. Najważniejszym jednak elementem zajęć było samo czytanie fragmentu powieści „Quo vadis”. W tym roku bibliotekarka – Monika Bytnar-Gołembiowska – promowała książkę czytaną przez lektora (audiobook), która z wydania papierowego została przekształcona w wersję dźwiękową.

W jednej z lekcji uczestniczyła także pani dyrektor – Beata Jankiewicz, która bardzo ceni wszelkie sposoby promowania czytelnictwa wśród swoich uczniów.

„Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a wykorzystanie do tego audiobooków jest jednym z wielu kreatywnych i współczesnych sposobów na zachęcenie ludzi do obcowania z książkami. W jaroszowskiej szkole nauczyciele i rodzice mają świadomość tego, że promocja czytelnictwa wśród uczniów leży w naszym wspólnym interesie.