Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowana jest przez Fundację Studia Wschód i  TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Dla uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii naszego narodu.

Jesienią zbierane zostały znicze w ramach „Akcji Znicz”, teraz uczniowie z Jaroszowa wzięli udział w zbiórce symbolicznej złotówki, aby ratować polskie cmentarze położone w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu.

Zbiórką pieniędzy zajęli się przedstawiciele samorządów klasowych, a ich skuteczność była 100 %. Uzbierano 278 zł. Pieniądze te zostały wpłacone na konto organizatora X edycji letniej akcji ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą.

Koordynatorką szkolną obu akcji jest nauczycielka – Bronisława Czapla.