Transgraniczne Miasto Dzieci to trzyletni projekt edukacyjny adresowany do dzieci pogranicza polsko - czeskiego, organizowany przez Sudecką Izbę Przemysłowo - Handlową w Świdnicy oraz Izbę Gospodarczą Kraju Kralovohradeckiego w Hradec Kralove, dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Grupa jaroszowskich uczniów wzięła udział w projekcie zarówno w Strzegomiu w dniach 16 – 19 lipca 2018, jak i w czeskich Horicach w dniach 23 – 28 lipca 2018.

Młodzi Obywatele Miasta Dzieci mieli okazję pracować w różnych zawodach na stanowiskach organizowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Pobierali za pracę wypłatę, którą mogli zdeponować w Banku Miasta Dzieci lub wydać w „Sklepie Marzeń”.

Dzieci uczyły się oszczędności, planowania wydatków, organizacji pracy, współpracy w grupie w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Ponadto polskie dzieci integrowały się z dziećmi z Czech, próbowały znaleźć wspólny język, wspólnie wykonywać zadania oraz bawić się w różnego rodzaju przedsięwzięciach integracyjnych.

Było to bardzo udane przedsięwzięcie. Nie było czasu na nudę, czas mijał bardzo szybko w przyjaznej atmosferze – dzieci wyniosły z Miasta Dzieci same najlepsze wspomnienia.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Sylwia Chrut - Rudnicka, Joanna Pietras i Justyna Fedyczkowska (dwie ostanie Panie, również na kolonii w czeskich Horicach).

Obszerna relacja fotograficzna na profilu facebookowym: