W środę - 20.06.2018 r. - w sali Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na terenie Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie literackim „Mój Mistrz”.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się trzy uczennice z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie. Zuzanna Kawiak zajęła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, Wioletta Kardynał – wyróżnienie w tej samej kategorii, natomiast Natalia Machnikowska z kl. 7 otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych.

Kim są „Mistrzowie” laureatek? Zuzanna napisała reportaż o księdzu proboszczu – Marku Krysiaku, Wioletta przeprowadziła wywiad z dyrektor szkoły – Beatą Jankiewicz. Dla Natalii „Mistrzem” jest jej babcia - sołtys wsi Rusko – Jadwiga Łata.

Organizatorem konkursu był Poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego. Celem konkursu było ukazanie i podkreślenie roli nie tylko tych znanych, sławnych, ale przede wszystkim lokalnych autorytetów, osób z najbliższego sąsiedztwa, z domu, ze szkoły, osób, które swoją pracą inspirują, wspierają, dają młodym ludziom przykład i wzór do naśladowania.

Każda ze szkół biorących udział w konkursie mogła zgłosić do 3 prac w formie reportażu, fotoreportażu czy wywiadu. Ogółem z 15 szkół na konkurs wpłynęło 38 prac spełniających wymagania formalne. Jury dokonywało oceny konkursowych prac pod kątem zgodności z tematem konkursu, sposobu wypowiedzi, oryginalności i kreatywności autorów.

Gratulujemy i uczennicom, i ich nauczycielkom – Bronisławie Czapli i Małgorzacie Januś. Tym bardziej, że reportaż nie jest łatwą formą wypowiedzi, wymaga i czasu, i zdolności literackich.