Uczniowie z klasy I i II z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami - dnia 18 czerwca 2018 r. - odwiedzili Młyn w Siedlimowicach, który jest własnością Państwa Witolda i Iwony Markiewiczów.

Przenieśliśmy się w czasie o ponad 100 lat. Miejsce to zatrzymało się w czasie, ale nie zatrzymało nigdy produkcji mąki. Oczywiście w pewnym stopniu, na przestrzeni lat młyn poddawał się nowoczesności, bowiem od napędu wodnego, następnie wodno-parowego, wodno-elektrycznego, przeszedł całkowicie w latach 60-tych XX wieku na napęd elektryczny.

Młyn jest obecnie jednym z dwóch na terenie powiatu świdnickiego (obok młyna w Burkatowie), które produkują mąkę. Możemy sobie wyobrazić, że na dzisiejsze czasy, praca na ponad 100-letnich urządzeniach, nie jest w stanie przynieść godziwych zysków. Jest to bardziej produkcja sentymentalna, dlatego warto odwiedzać to miejsce i kupując bilet, poza ciekawą podróżą w czasie, przyczynić się do utrzymania tego wyjątkowego miejsca.

Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się skąd bierze się mąka, kasza manna oraz otręby. Brali udział również w warsztatach manualnych i kulinarnych, podczas których samodzielnie wyrabiali ciasto na podpłomyki, a po upieczeniu ze smakiem zjadali. Były również grillowane kiełbaski i domowe ciasto. Uczniowie mieli również czas na swobodną zabawę i gry na świeżym powietrzu. Wszyscy doskonale się bawili. Młyn w Siedlimowicach to miejsce, w którym można odpocząć i poznać bogatą historię Dolnego Śląska.