Poranek - 18 maja 2018 r. - nie zapowiadał się słonecznie, jednak uczniowie z klas III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie wraz ze swoimi wychowawczyniami - Anną Madej i Elżbietą Szczepanik, katechetą - Tomaszem Dziurlą oraz rodzicami nie wyglądali na przerażonych widmem wiatru i deszczu, ponieważ jechali na wycieczkę do Krzeszowa, która była jednocześnie pielgrzymką dziękczynną dzieci pierwszokomunijnych za otrzymany dar Eucharystii.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Widok świątyni wywołał szczery zachwyt na twarzach dzieci. Nie bez przyczyny. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO.  Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Historię sanktuarium przedstawił po drodze katecheta - Tomasz Dziurla, a po bazylice oprowadził nas ksiądz proboszcz Marek Krysiak.

Po dziękczynnej Mszy św. i nabożeństwie majowym udaliśmy się do Wieściszowic k. Marciszowa, aby zobaczyć Kolorowe Jeziorka, gdzie odbył się piknik rodzinny. Najpierw dzielni piechurzy powędrowali oglądać trzy kolorowe jeziorka i piękno przyrody w wiosennej krasie. Po wędrówce każdy mógł zaspokoić głód kiełbaską z ogniska z pajdą chleba i pysznym soczkiem.

Śmiechom i zabawom nie było końca. Słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi na leśnej polanie. Niestety, trzeba było wracać – ze śpiewem na ustach oczywiście!