b1.jpg

Grupa uczniów z klasy 6a z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie, w odpowiedzi na zaproszenie Westernowego Parku Rozrywki - Twinpigs w Żorach  wykonała historyczną grę planszową i dzięki niej zajęli w swojej kategorii (klasy IV-VI) II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „ŚLADY POLSKI W USA, ŚLADY USA W POLSCE".

Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla naszego kraju ze względu na zbliżającą się 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Świętowanie tej pięknej rocznicy jest już widoczne szczególnie w szkołach, poprzez udział uczniów w różnorodnych konkursach: plastycznych, literackich itp.

Tan fantastyczny konkurs z pięknymi nagrodami dawał możliwość wykazania się w różnych dziedzinach. Do wyboru były cztery różnorodne  tematy prac konkursowych:

1. zaprojektowanie i wykonanie kotyliona lub przypinki upamiętniającej wydarzenia sprzed 100 lat;

2. stworzenie i wydanie gazety "Twinpigs Exspress";

3. zaprojektowanie i stworzenie historycznej, edukacyjnej gry planszowej lub karcianej;

4. przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej polskie odkrycia/wynalazki z ostatnich 100 lat.

Każdy z tematów był bardzo ciekawy i dawał możliwość wykazania się kreatywnością. Każdy z nich również wymagał pochylenia się nad zagadnieniem i "poszperania" w przeszłości kraju. W ramach pracy konkursowej grupa uczniów klasy 6a  pod opieką wychowawczyni- Doroty Burzyńskiej własnoręcznie stworzyła:

- planszę do gry

- karty z pytaniami i odpowiedziami do wyboru

- pionki, żetony, kostki

- pudełko, zasady gry

Nie lada wyzwaniem  było stworzenie pytań i odpowiedzi do wyboru. Powstało łącznie 75 kart w kategoriach: ZWYCZAJE, POSTACIE, MIEJSCA, CIEKAWOSTKI . Ten fragment pracy zajął uczniom sporo czasu, ale satysfakcja z bardzo dobrze wykonanego zadania nagrodziła trud. Elementy gry wykonane z dużym zaangażowaniem i starannością sprawiły, że całość  prezentuje się niezwykle efektownie - aż chciałoby się taką mieć.