b1.jpg

W dniu 12 kwietnia 2018 r. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej odbył się etap diecezjalny Konkursu Misyjnego pn. „Matka Afryki”, który dotyczył życia i działalności misyjnej bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. I miejsce w tym konkursie zdobyła ZUZANNA KAWIAK - uczennica klasy 3 gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

Do wypełnionej po brzegi przez młodzież gimnazjalną auli ŚKB, w ciepłych słowach przemówił ordynariusz naszej diecezji ks. bp Ignacy Dec. Ukazał jej aktualność nakazu misyjnego Jezusa Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Podziękował również zgromadzonej młodzieży za udział w V Diecezjalnym Konkursie Misyjnym poświęconym postaci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

Następnie zabrał głos ks. Tadeusz Faryś – Dyrektor Diecezjalny Papieskiego Dzieła Misyjnego, który dokonał wprowadzenia w sam przebieg konkursu i przypomniał, że odbywa się on w przeddzień 155. rocznicy urodzin bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Po powołaniu dwóch komisji i rozdaniu zestawu pytań, uczniowie przystąpili do konkursu.

Po zakończeniu pracy oraz po przerwie na herbatę i słodką bułkę, młodzież i katecheci mieli możliwość spotkania się z duchowymi córkami „Matki Afryki”, które przybyły do Świdnicy z Nigerii. Były to siostry klawerianki: s. Cynthia i s. Anthonia. Siostry ukazały uczestnikom konkursu sytuację Kościoła katolickiego w Nigerii i życie codzienne nigeryjskich dzieci, a także zachęciły do wdzięczności za dar wiary, możliwość bezpłatnej nauki i inne dary, które młodzież w Polsce otrzymuje każdego dnia od Pana Boga. Przybliżyły także kulturę afrykańską, wykonując wspólnie z młodzieżą piosenki w języku ibu (narzecze, którego używa się w Nigerii).

Szkołę z Jaroszowa reprezentowały 3 uczennice z kl. III gimnazjum: Wiktoria Guzera, Zuzanna Kawiak i Wioletta Kardynał, które przygotowywały się do tego konkursu pod opieką katechety Tomasza Dziurli.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w tegorocznym Diecezjalnym Konkursie Misyjnym i życzymy im dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.